• Bebeklerde Ateş - 05/11/2014
 • Bebeklerde Ateş  Vücut ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır. Genel olarak makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.4 - 37.6 Cº , koltuk altından ölçülen normal ısı ise 36.5-37.0 0C olarak kabul edilir.

  Çocuklarda vücut ısısı, erişkinlerden daha yüksektir ve ateşin gün içinde belli bir ritmi vardır. Gün boyu sabah ve akşam saatleri arsında 0.5-1.0 C fark bulunur. Bu duruma günlük ısı ritmi denilir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17-19 arasında, en düşük ısı ise saat 24- 06 arasında olmaktadır. Vücut ısısı ağızdan, makattan, koltuk altı ya da kulaktan ölçülebilir. Koltuk altı ısısı, gerçek vücut ısısından biraz daha düşüktür.

  Vücut ısısının 37oC nin üzerinde olması durumunda ateşten söz edilir. Koltuk altı ısısı 37-37.5 oC arası çok hafif ateş, 37.6-37.9oC arası hafif ateş, 38-38.5 oC arası orta derecede yüksek ateş, 38.5-39.5 oC arası yüksek ateş, 40oC nin üzerinde ise çok yüksek ateştir. Koltukaltından alınan ateş değerleri makattan alınana göre 10C daha düşüktür. Makattan yapılan ölçümlerde bu duruma dikkat etmek gerekir.

  Ateşi tespit etmenin en doğru ölçüm metodu termometre (derece) kullanmaktır. El teması ile ateşin ölçülmesi göreceli olup ayrıca bulunulan ortama göre yanılmalara neden olabilmektedir.1 yaş altında ateş ölçümü için en uygun ölçüm yeri makattır.         

  Beden Sıcaklığı Ölçümü Yapan Termometreler (Dereceler) 

  1. Elektronik – Dijital Termometreler: Cıvalı termometrelere iyi bir alternatif olan dijital termometreler son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Cıvalı termometrelere nazaran daha mukavemetli olmaları sebebi ile darbelere dayanma ve yere düşünce kırılmama, açış ve ölçüm sonunda sesli uyarı yapabilme ve otomatik olarak kapanma gibi özellikleri vardır. Rahat okunabilen, bütün ateş ölçülebilecek yerlerde uygulanabilen bu termometrelerin kullanımları kolaydır.
  2. Kulak Termometreleri: Timpanik infrared emisyon araştırıcı, pratik ve anında sonuç veren termometrelerdir. Bu termometrelerin kullanımında filtrelerini sıkça değiştirmek ve ölçüm mesafesini iyi ayarlamak gerekir.

     3    İnfrared termometreler:Alından ölçüm için yönlendirilsede koltuk altından ölçmek daha doğru sonuçlar veriyor,alın yanıltıcı olabiliyor                                                               

  Neden ateşimiz çıkar

  Kimi bakteri ya da virusların salgıladığı maddeler ya da kendileri, vücudumuzu uyararak bazı vücut maddelerin artışına yol açar. Bu maddeler de beynimize etki ederek ateşe neden olur.

  Ateşin yükselmesi vücutta nelere yol açar

  Ateşin yükselmesi sırasında titreme, el ve ayaklardaki damarlardaki geçici daralmaya bağlı olarak eller ve ayaklarda soğuma gibi belirtiler ortaya çıkar.

  Ateş 6 ay-6 yaş arası çocuklarda havaleye yol açabilmekte; ayrıca çocuklarda huzursuzluk, sayıklama, halüsinasyon gibi etkiler yapabilmektedir.

  Ateşle nasıl mücadele edebiliriz

  1.İlaçlar: Parasetamol, ibuprofen

  2.Soğuk uygulama.

  İlaçlar:

  En yaygın kullanılan ilaç parasetamol dür. Yan etkileri oldukça az ve güvenilir bir ilaçtır.Dozu ise 4-6 saatte bir kilogram başına 10-15 mg.dır. Günlük doz kilogram başına 60 mg.ı geçmemelidir.

  Burada önemli olan ilacın içindeki parasetamolün kaç miligram olduğudur. Bu nedenle ilacın kaç miligram olduğunu mutlaka okuyunuz.

  Ateş düşmüyor ise 4 saatte bir verilebilir.

  Soğuk Uygulama: Bu uygulama ateşin düşürülmesinde ilaçlara yardımcı olur. Vücut yüzeyleri geniş olduğu için küçük çocuklarda, ateşi düşürmek için etkili bir yöntemdir.Banyo suyu sıcaklığı 30 - 32 ºC olmalıdır. Buzlu su, ya da çok soğuk su tercih edilmez. Banyo suyuna alkol eklenmez.

  Bir başka yöntem de ıslak bezlerle vücut ateşini kontrol edip sık sık ölçüm yaparak ateşin seyrini izlemektir.

  Ateşli bebeğin bulunduğu ortamın ısısı 21-22 C arasında tutulmalıdır.

  Çocuğunuzun ateşi yüksek ise üstündeki giysileri çıkarınız; uygun dozda ateş düşürücü ilaç veriniz ve soğuk uygulama yapınız. Ateş yükselirken titreme olduğu için, çocuğunuzun üstünü örtmeyiniz.

   Ateşli Çocuğa Neler Yapılmamalı?

  Alkol ve sirke ile vücudu silmek

  Üşüyebilir korkusu ile giysilerini çıkartmamak ve daha çok giydirmek

  Çok sicak veya çok soğuk içecekler vermek

  Yanlış ateş düşürücü kullanmak- Aşırı dozda veya eksik dozda ilaç kullanmak - Uygun aralıklarda ateş düşürücü kullanmamak

  12 yaş altındaki çocuklarda viral enfeksiyonlar olduğunda doktora danışmadan ilaç kullanmak. 

 • Bebek Banyosu ve Bakımı - 05/11/2014
 • Bebek Banyosu ve Bakımı  Yenidoğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır.Banyo için tamamen soyulması, tüm vücudunun çıplak olarak suyla teması, yıkama, kurulama ve giydirme sırasındaki anne ile temas hem fiziksel hem de ruhsal açıdan masaj gibidir. Bebek banyodan sonra rahatlar ve daha iyi uyur. Anne için de bebeğiyle temas etmiş olması ve onunla birlikte bir şey yapması bir rahatlama ve doyum sağlar.

  Bebek doğumdan sonra ilk 12 saat yıkanmamalıdır. Vücudun yumuşak bir bezle kurulanması yeterlidir. Bebeği enfeksiyonlardan korumak için göbek bağı düşünceye kadar ( 1 ya da 2 hafta ) ve erkek bebek sünnet olmuşsa iyileşinceye kadar silme banyosu, göbek bağı düştükten ve sünnet yeri tamamen iyileştikten sonra bebeğe küvette banyo yaptırabilirsiniz.

  Bebeğin banyosunu çok sıcak olmayan ve hava akımı almayan bir yerde yapmak üzere hazırlayın. Banyo suyu sıcaklığı için isterseniz küvetin içine konan banyo termometrelerinden edinebilir suyu 35-37° C arasında ayarlayabilirsiniz veya eski usul dirseğinizi suya sokarak suyun ılıklığını kontrol edebilirsiniz. Mevsime, bebeğin ayına ve evin ısı durumuna göre gerekiyorsa banyo yaptıracağınız odanın ısısını ek ısıtıcılarla uygun dereceye arttırın.

   Banyo bebeğin gevşediği ve suda sizin ona rahatça  masaj yapabileceğiniz güzel bir ortamdı

  Küçük bebekler baş bölgelerinden çok terledikleri için temizlenmezlerse baş bölgelerinde konak denilen sert-beyaz pullanmalar görülebilir, konak oluşmuşsa bebeğinizin başına akşamdan veya banyodan birkaç saat önce biraz saf badem yağı, saf zeytinyağı ya da ½ çay kaşığı karbonat+1 yemek kaşığı zeytin yağı ile hazırladığınız karışımı sürülerek konaklar kabartılır, arkasından banyo yaptırılarak bebekler için hazırlanmış yumuşak bir fırça ile veya tarakla taranır.

  Bebeğin tırnakları sık sık kontrol edilmeli ve düzenli aralıklarla kesilmelidir. Tırnaklar bebeğin yüzünü ve gözünü çizmesine yol açabilir. Bunu önlemek için küçük penye eldivenlerde kullanabilirsiniz. Banyodan sonra yumuşamış halde iken kesilmesi daha kolay olacaktır.

  Bebeklere ilk banyolarında yapılan tuzlama uygun değildir.Bebekte yanık ve enfeksiyonlara sebep olarak hastaneye yatmalarını gerektirecek sorunlar yaratabilir.