0 256 313 54 55 cocukdrmehmet@yahoo.com
0 532 607 24 17

Bebeklerde Gaz


Süt çocukluğu döneminin en sık rastlanan infantil kolik (gazlı bebek), klasik tanımına göre “gelişimi normal olan, sağlıklı 0-3 aylık bebeklerde görülen, en az üç hafta süreli, haftada üç günden, günde üç saatten fazla ve başka bir nedenle açıklanamayan biçimde huzursuzluk, ajitasyon ve ağlamaların olduğu tabloya denilmektedir. Tüm bebeklerin yaklaşık %10-40’ında görülen bu hastalıkta, ağlama nöbetleri özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde olmaktadır.Bebeklerin yalnizca %47’sinde belirtiler üç ay içerisinde kaybolmaktadır. Yüzde 41’inde altıncı aya kadar, geriye kalan %12’sinde ise 12. aya kadar sürmektedir. Klinik tablo hafif, orta ya da ağır olabilir. Hafif tipte; bebekte yalnızca akşamları nedensiz bir huzursuzluk söz konusu iken, orta ve ağır formda ise, tamamen sağlıklı bir bebekte genellikle akşama doğru, yüzde kızarma ve kaşlarını çatma ile başlayıp, ardından bacakların karına doğru çekilmesi ve şiddetli ağlama nöbetleri birkaç dakika sürdükten sonra sonlanır. Birkaç dakika sonra aynı nöbet yinelenir. Bu biçimdeki nöbetler yaklaşık 2-3 saat sürer.
Gazlı bebeklerle ilgili bir çok teori ortaya atılmış olmasına rağmen nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak alta yatan başka bir neden olmadığının gösterilmesi önemlidir.  Bebeğinizin ilk aylarda ağlamak için pek çok nedeni vardır. Her bebeğin kullanabileceği tek iletişim aracı ağlama olduğuna göre her ağlama ile bebeğin anlatmak istediği birçok şey olabilir. Eğer açıktığı için veya bezi kirli olduğu için ağlamadığından eminseniz, onu rahatlatacak şeylerin başında gelen şey anne kucağıdır.
Altta yatan herhangi bir hastalığı olmadığı sürece hiç endişeye gerek yoktur. Annne baba olarak çocuğunuzun sağlıklı bir bebek olduğunu, koliğin çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını ve bir müddet sonra kendiliğinden geçeceğini unutmayın ve moralinizi bozmayın. Diğer taraftan gaz sancısının bilinen kesin tedavisi yoktur. Ancak bazı önlemler yararlı olabilmektedir:

Her şeyden önce altının temiz, rahat ve karnın tok olmasını sağlayın.  Sessiz ve daha az aydınlık bir oda dış uyaranları azaltarak yardımcı olabilir.

Çok aktif bebeklerde bebeğin sadece kollarını kundak yaparak bir battaniyeye sarılması ona güven duygusu vereceği için işe yarayabilir.

Genellikle her bebeğin ne ile sakinleşeceği bir muamma olduğu için ebeveynlerin denemesi gereken yollardan bazıları; araba yolculuğu ile kısa şehir turuna çıkmak, duyabileceği mesafeden saç kurutma makinası veya elektrik süpürgesi sesi dinletmek olabilir.

Bebeğinizi formül mamayla besliyorsanız mamayı değiştirin. Doktorunuza danışarak laktozu azaltılmış mama verilmesini isteyin.

 Gazlı bebekler için özel olarak bestelenmiş müzikleri temin edebilirsiniz. Dinlendirici bir müzik işe yarayabilir. Seyredebileceği renkli ve hareketli bir şeyler hoşuna gidecektir.

Eğer tüm bu yöntemleri kullanmanıza rağmen çocuğunuz rahatlamıyorsa hekiminize danışarak bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak yüzde yüz fayda sağlayan hiçbir ilaç yoktur.